هیئت آنلاین ، هیئتی در گستره جهان

هیئت آنلاین

 
 
 
 

نشان ملی ثبت رسانه های دیجیتال

logo-samandehi

حدیث روز

بهترین انسان
حضرت علی علیه السلام :
ما بَرَأ اللّه‏ُ نَسمَةً خَيرا مِن محمّدٍ صلى ‏الله‏ عليه ‏و ‏آله؛
خداوند انسانى بهتر از محمّد صلى ‏الله‏ عليه ‏و ‏آله نيافريده است.
الكافي: ج1، ص440، ح2

سایت دوستان


شمارنده

آمار بازدید سایت
امروز : 68
دیروز : 657
ماه : 7433
ماه قبل : 6924
سال : 34220
سال قبل : 88978
کل : 883675


اطلاعات سايت
مطالب : 155
  نظرات : 17

كاربران سایت
اعضا :2
  كاربران آنلاين : 1

 
 
 
 

سامانه ی رایگان ارسال پیامک پیام رسان

 
 
 
 

هیئت آنلاین هیئتی در گستره جهان

دلایلی چند بر عصمت سرور زنان عالَم حضرت فاطمه زهرا(س)


نویسنده: مدیر سایت | تاریخ: 28 فروردين 1392 | نظرات (0) | مشاهده : 2420


از روایات متعددى استفاده مى‏شود كه جبرئیل و سایر ملائكه ی آسمانها، بر حضرت فاطمه (س) نازل شده و با وى به مكالمه و مصاحبه پرداخته و در ضمنِ سخنان خود، در فضائل و مناقب آن بانوى گرامى، مطالبى مى‏گفتند كه عصمتِ آن بزرگوار از آنها ثابت مى‏شود؛ اینك به دو مورد اشاره مى‏كنیم :

پیامبر خدا (ص) فرمودند: «دخترم فاطمه سرورِ زنان عالمیان است.» از او سئوال شد یا رسول ‏اللَّه! سرورِ زنان زمان خودش؟ ایشان فرمودند: این امتیازِ محدود، مربوط به حضرت مریم(س) است، ولى دخترم فاطمه برترین زنِ عالمیان از اولین و آخرین است. او هنگامى كه در محراب عبادتش قرار مى‏گیرد، هفتاد هزار ملائكه از مقربینِ درگاه الهى بر او سلام و درود مى‏فرستند و او را مخاطب قرار مى‏دهند، با آن جمله‏اى كه مریم را مخاطب قرار داده بودند، و چنین مى‏گویند: اى فاطمه! خداوند تو را برگزیده و پاك ساخته و تو را بر تمام زنان عالمیان برترى داده است. (اصول كافى، ج 1، ص 437)

و حضرت صادق (ع) می ‏فرمایند: از این جهت یكى از نامهاى فاطمه «محدثه» بود، كه ملائكه به حضور او مى‏آمدند و مانند مریم با وى سخن مى‏گفتند، از جمله روزى به او گفتند: ای فاطمه! خداوند تو را برگزیده و تو را بر زنان دیگر جهان برترى داده، هم سخنان او را گوش مى‏دادند و هم به وى سخن مى‏گفتند. (عوالم، ج 11، ص 99)

فاطمه(س) از ملائكه پرسید: مگر طبقِ آیه‏ى چهل و دو سوره‏ى آل‏عمران، مریم برترین زن جهان نیست؟ ملائكه گفتند: مریم سرورِ زنان زمان خود بود، ولكن تو سرور زنان معاصر و اولین و آخرین و حتى سرور زنان عصر مریم هستی.(بحارالانوار، ج 43، ص 78)

این دو حدیث كه به عنوان نمونه انتخاب گردید، فاطمه (س) را سرورِ زنان جهان، برگزیده‏ى خدا، همنشین و هم صحبتِ ملائكه و جبرئیل- كه مقربان درگاه الهى- بودند، نامیده است. در این صورت مى‏توان به عِصمت زهرا(س) تردید كرد؟!  
 
 
 
يكشنبه 8 خرداد 1401