هیئت آنلاین ، هیئتی در گستره جهان

هیئت آنلاین

 
 
 
 

مسنجر هیئت آنلاین

حدیث روز

اساس اسلام
امام صادق علیه السلام:
لِكُلِّ شَيءٍ أساسٌ و أساسُ الإسلامِ حُبُّنا أهلَ البَيتِ؛
هر چيزى را شالوده‏ اى است و شالوده اسلام، دوستدارى ما اهل بيت‏ است.
گزیده تحف العقول، ح1

سایت دوستان


شمارنده

آمار بازدید سایت
امروز : 167
دیروز : 233
ماه : 3633
ماه قبل : 2866
سال : 24879
سال قبل : 62839
کل : 678712


اطلاعات سايت
مطالب : 153
  نظرات : 16

كاربران سایت
اعضا :2
  كاربران آنلاين : 4

 
 
 
 

سامانه ی رایگان ارسال پیامک پیام رسان

 
 
 
 

هیئت آنلاین هیئتی در گستره جهان

تجلی ایثار در مهمانی


نویسنده: مدیر سایت | تاریخ: 28 فروردين 1392 | نظرات (0) | مشاهده : 1522


روایت زیر که بنابر قولی شأنِ نزولِ آیه ی «و یؤثرون علی انفسهم و لوکان بهم خصاصه»(سوره ی حشر، آیه 8) می باشد، جلوه ای از ایثار و دیگرگراییِ حضرت زهرا(س) در زمینه ی پذیرایی وگرامیداشتِ مهمان است:
مردی خدمت نبی اکرم(ص) رسید و اظهارِ گرسنگی نمود. پیامبر(ص) او را به خانه ی همسران خود راهنمایی کرد تا از او پذیرایی کند. آنها گفتند: در خانه، جز آب چیز دیگری نداریم. رسول خدا(ص) رو به اصحابِ خود کرد و فرمود: چه کسی این مهمان را به خانه ی خود می پذیرد؟ علی(ع) فرمود: من او را به خانه می برم. هر دو به اتفاق روانه ی منزل آن حضرت شدند. امیرالمؤمنین(ع) آمدنِ میهمان را به همسرش، فاطمه زهرا(س) اطلاع داد و از وضعِ غذای خانه جویا شد. حضرت فاطمه(س) جواب داد: قدری خوراک به اندازه ی بچه ها موجود است، ولی مهمان را بر خود مقدم می داریم. حضرت علی(ع) فرمود: شما بچه ها را خواب کن. من نیز چراغ خانه را خاموش می کنم.
گویا علی(ع) می خواهد مهمان به واسطه ی تاریکیِ شب، متوجه کمی غذا نشود و با خیال راحت غذا بخورد. امیرالمؤمنین(ع) بر سرِ سفره نشست، اما از آن غذا نخورد و مهمان نیز بر اثر تاریکی متوجه غذا نخوردن آن حضرت نشد. به هر صورت، آن شب سپری شد و مهمان از خوراک خانه ی علی(ع) بهره مند شد. لیکن اهل خانه با گرسنگی شب را صبح کردند. آن هنگام آیه ی اشاره شده در ابتدا نازل شد. (تفسیر نمونه، ج23، ص519، مجمع البیان، ج9) 
 
 
 
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398